Общее·количество·просмотров·страницы

четверг, 23 января 2014 г.

У передгроззя української революції


Спогади варвинчан, записані у 1955 році Пилипом Пришедьком: « ..восени 1906 року селяни підпалили кілька панських скирт хліба, що стояли в Єременковій Басківщині і 4 скирти сіна. Все згоріло до тла. Приїхав пристав з козаками, але йому нічого не вдалося з’ясувати…  А через деякий час знову з’явилася поліція: урядник Кравченко і з ним ще 6 осіб. Вони почали шукати бунтівників. У селянина Нестора Пилипенка вночі зібрались парубки. Поліцаї їх примітили.  Відбулась сутичка, внаслідок якої був убитий урядник Кравченко …  На другий день приїхали козаки, шукали винних, але нікого так і не знайшли. Лише через півроку забрали господаря хати Пилипенка Нестора, його сина Грицька і за вироком  Харьківського суду  їх було страчено.»
    Полтава: історичні нариси; В. В. Коротенко
"У грудні 1907 року в полтавській тюрмі були страчені батько й син Пилипенки, мешканці містечка Варва   Лохвицького повіту, які вчинили опір поліції при обшуку в 1906 році і вбили поліцейського урядника. Коли звинуваченим зачитали вирок «до смертної кари через повішення з позбавленням прав», 24-річний Григорій Пилипенко сказав: «Й на той світ відправляють з позбавленням прав ".  
Восени 1907 року в Полтаві відбувся суд над учасниками селянських заворушень у грудні — січні 1905 — 1906 років у Сорочинцях. До відповідальності було притягнуто 19 чоловік. Завдяки виступам на захист обвинувачених В. Г. Короленка, участі в процесі відомих адвокатів — В. В. Беренштама, Г. Г. Старицького, К. І. Піотровського та інших, вирок був досить м'яким: одного підсудного засуджено до півтора року ув'язнення, шістьох — до одного року, одного — до шести місяців «арештантських рот», інші виправдані."

Комментариев нет:

Отправить комментарий